Kraanivesi on joogivesi

 

Kraanivesi on meil alati olemas, mistõttu kipume seda suisa iseenesest mõistetavana võtma. Ent tegelikult jõuab kvaliteetne kraanivesi sinuni suure töö tulemusel, mispärast on kraanivee joomine üks igavesti sõbralik teguviis. Sõbralik oma tervise, keha, oma keskkonna ja looduse ning oma rahakoti suhtes. Kes meist seda ei sooviks?

Suured teod saavad alguse väikestest. Kutsume sel suvel tallinlasi küsima söögikohtades joogiks kraanivett, aga ka söögikohtasid seda julgelt oma klientidele pakkuma. Ootame Tallinna toitlustusettevõtteid võtma osa kampaaniast „Pakume kraanivett“, mille on keskkonnast hoolivate toitlustusettevõtete ühendamiseks algatanud ühiselt Eesti Hotellide ja Restoranide Liit, Tallinna Vesi ja Tallinna linnavalitsus.

Kampaania “Pakume kraanivett”

…ühendab keskkonnateadlike toitlustusettevõtteid Tallinnas. Aga miks eelistada pudelivee asemel kraanivett?

Paku ja tarbi vett, mitte plasti. Kas teadsid, et ühe kuupmeetri kraanivee eelistamisega on võimalik hoida ära 2000 plastpudeli tootmine, transport ja käitlemine? Kraanivesi on pudeliveest 10–90 korda ressursisäästlikum sõltuvalt transpordikulust. Ka pudeli ümbertöötlemine nõuab märkimisväärselt ressurssi: tühje pudeleid tuleb taas transportida ja edasi käidelda – sorteerida, purustada ja veel kord transportida. Plastpudel, mis ei jõua ringlusse, laguneb looduses õhuga kokkupuutes 50–80 aastaga ja maa sisse maetuna 500–1000 aastaga, kuna bakterid ei tunnista toiduks plastpudeli põhimaterjali – polüetüleeni.

Milleks osta ja transportida plasti, kui selle sisu ehk vesi on kraanist kättesaadav?

Kraanivett juues säästad raha. Kui poole liitri kraanivee hind jääb alla ühe sendi, siis ka pudeli kõige odavama joogivee hind ületab seda vähemalt 50-kordselt. Kraanivee eelistamisest pudeliveele võidavad kõik, siin pole kaotajaid. Kui eelistad pakkuda ja juua maitsega jooke, siis soovitame kraanivee põnevamaks tegemiseks lisada sellele näiteks sidruniviile, marju või muud toredat.

Kvaliteetne kraanivesi. Tallinna kraanivesi on puhas ja värske ning seda juua on ohutu. Tallinna Vesi kontrollib kraanivee kvaliteeti pidevalt võttes veeproove erinevatest asukohtadest üle kogu linna ning analüüsides neid akrediteeritud laboris. Tallinna Vee uuringud näitavad, et kraaniveejoojate hulk kasvab aasta-aastalt: 2020. aasta lõpuks eelistas joogiks kraanivett 91% lõpptarbijatest.

Pudelivee kvaliteet sõltub sageli hoiustamistingimustest. Vale hoiustamise korral võivad plastpudelist vette lahustuda plastifikaatorid ja hormoonsüsteemi mõjutavad kemikaalid, mis kahjustavad inimeste tervist. Aja jooksul võib pudelis seisva vee kvaliteet langeda, kuid veetorustikes vahetub vesi pidevalt ja nii on kraanist tulev vesi alati värske. Tarbijate kasvav usaldus kraanivee vastu ilmestab hästi, et tarbijatel on ka suurem huvi väljaspool kodu tarbida joogiks kvaliteetset kraanivett.

Vee tarbimine on tervisele kasulik. Vesi on inimese keha peamine koostisosa, moodustades kaks kolmandikku kehamassist, ja on elulise tähtsusega organite funktsioneerimiseks ja termoregulatsiooniks. Organismi veekaod on tavaliselt väikesed, kuid need suurenevad mitme liitrini päevas kuumas ja niiskes keskkonnas. Vedelikupuudus ehk dehüdratatsioon toob kaasa peavalu, nõrkustunde, isu kadumise ja paneb pea ringi käima. Vett pakkudes hoolid inimeste tervisest.

Miks me üldse kraaniveest räägime?

 

Pealinna kraanivee kvaliteet on väga hea ning tarbijate usaldus selle vastu aasta-aastalt kasvanud. Meie joogivesi ei jää kuidagi kvaliteedilt alla mistahes Lääne-Euroopa riigi kraaniveele.

Tänu järjepidevale teavitustööle kraanivee usaldusväärsuse ja tarbijate keskkonnateadlikkuse kasvatamiseks ja koostööle kohaliku kogukonnaga, lasteaedade ja koolidega, joob kraanivett 91% Tallinna Vee lõpptarbijatest. Aga me usume, et kraanivee joojaid saab olla rohkemgi!

Meie töö on tagada inimestele kindel ja kvaliteetne teenus. Usume, et sama tähtis on inimestega rääkida nii vee kvaliteedist kui ka selle keskkonnasõbralikkusest ning julgustada valima joogiks kraanivett. Vesi on nii oluline osa meie elust, meie tervisest. Me peame olema kindlad ja teadlikud, mida me tarbime.

Ja see ongi põhjus, miks me kraaniveest kõneleme.